Mary Lou Retton volt 4 láb, 9 hüvelyk izom és finomság, azt állítva, a’ 84-es játékok, mint a saját

de Retton, 4 láb, 9 hüvelyk izom, elszántság és kalandos szellem, azt állította, ezek a játékok, mint a saját. Vele robbanékony erő, repertoár mozog, hogy néhány más női tornász merte tenni a pincébe, a padló edzésprogrammal, ő lett az első Amerikai nő, aki megnyerte az aranyérmet, a minden-körül a versenyt., Ő is nyert ezüstöt, a csapat esemény a boltozat, valamint a bronz az egyenetlen rács — mindig kihívás a számára, mert a magasság — emelet gyakorlat.

ő volt az első női sportoló, akit a Wheaties doboz elején ábrázoltak, káprázatos mosolya pedig ismerős látvány lett a magazinokban és a tévében. Rajongói leveleket kapott otthon Mary Lou Rettonnak, olimpiai bajnoknak címezve. Ő és az anyja válaszoltak mindenre. “Olyan, mint egy egész amerikai történet., Valami, amiről olvasol ” – mondta A “Mary Lou: olimpiai bajnok létrehozása” című könyvben, amelyet 1986-ban adtak ki. “Soha, soha nem álmodtam, hogy velem történik. De sikerült.”

Az Amerikai nők rutinszerűen uralják a nemzetközi tornákat. Simone Biles a 2016-os riói olimpián szerzett aranya volt a negyedik, amelyet egy amerikai nyert meg, és a 2019-es világbajnokságon hétre növelte az amerikai női all-around bajnoki címet azzal, hogy megnyerte ötödik all-around világbajnoki címét. Ugyanebben a találkozón Biles lett a világbajnoki érmek vezetője a 25. győzelmével., De ez a fajta siker ritka volt, amikor Retton versenyzett: az egyetlen amerikai, aki világszinten érmet nyert, Cathy Rigby ezüstje volt az 1970-es világbajnokságon.

Mary Lou Retton versenyez az 1984-es Los Angeles-i nyári olimpián.
(Steve Powell / Getty Images)

Retton, 52, nagy energiája volt, de hiányzott a finomság., Felismerve, hogy nem tudott sokat javítani, Texasba költözött, hogy a Karolyi Béla edző tanyáján edzhessen, aki 1976-ban az aranyérmes Nadia Comaneci-t képezte ki, mielőtt Romániából az Egyesült Államokba disszidált. Ő volt a Feladatkezelő, néha azt mondja Retton, ” te őrült. A fejed tele van kövekkel. Nem kéne tornáznod. Virágokat kellene ültetned.”De segített neki finomítani a formáját, és minden esetben javítani. “Ha Nyugat-Virginiában maradtam volna, talán még mindig bekerültem volna az olimpiai csapatba, és talán lett volna esélyem egy éremre az egyik verseny döntőjében., És az emberek azt mondták volna, nos, elég jól csinálta-neki. És mindig azt gondoltam volna, mi van, ha” – mondta a könyvében.

az 1983-as amerikai kupa megnyerésével a sérült csapattárs, Dianne Durham helyettesítőjeként robbant fel a helyszínre, majd megnyerte a rangos Chunichi Kupát és az amerikai bajnokságot. De minden munkája veszélyben volt, amikor a meccsek előtt megsérült a térde, és meg kellett műteni. “Körülbelül három hónapos rehabilitációt végeztem két hét alatt” – írta.,

fő riválisa az aranyért a romániai Szabó Ecaterina volt, a döntés a Pauley pavilon utolsó két eseményére esett. Szabó 9,9-et (10,0-es skálán) kapott a boltozatához; Retton magas bukdácsoló passzai segítettek neki 10-et keresni a padlón. Szabó vezette .05 ahogy fellépett az egyenetlen rudakon, de egy nagy lépés a leszálláskor 9, 9 pontot hagyott neki. Retton szükséges 9.95 kell megkötni, illetve 10.0, hogy nyerni — nem csak ő kap egy pontszámot az első széfet, elérte a tökéletességet a második próbálkozás is., “Ez az a pillanat, amikor kilenc évig dolgoztam” – emlékezett vissza, miközben az amerikai zászló a tiszteletére emelkedett az érem ünnepségen.

Retton még egyszer versenyzett az 1985-ös amerikai Kupán, és történelmi harmadik alkalommal nyert. 1986-ban vonult vissza, helyét a történelemben és a sportrajongók szívében foglalta el.