Mary Lou Retton a fost 4 picioare, 9 inci de mușchi și pietriș, susținând jocurile din ’84 ca propria ei

dar Retton, 4 picioare, 9 inci de mușchi, determinare și spirit aventuros, a susținut acele jocuri ca fiind ale ei. Cu puterea ei explozivă și un repertoriu de mișcări pe care puține alte gimnaste feminine au îndrăznit să le facă pe boltă și în rutina exercițiilor de podea, a devenit prima femeie americană care a câștigat o medalie olimpică de aur în competiția all-around., Ea a câștigat, de asemenea, argint în evenimentul de echipă și bolta, precum și bronz pe barele neuniforme — întotdeauna o provocare pentru ea din cauza înălțimii sale — și a exercițiilor de podea.ea a fost prima atletă care a fost fotografiată pe partea din față a unei cutii de cereale, iar zâmbetul ei orbitor a devenit o priveliște familiară în reviste și la televizor. A primit acasă scrisori de la fani adresate lui Mary Lou Retton, campioană olimpică. Ea și mama ei au răspuns la toate. „Este ca o poveste americană., Ceva despre care ați citit”, a spus ea în cartea „Mary Lou: crearea unui campion olimpic”, publicată în 1986. „Niciodată, niciodată nu am visat că mi se va întâmpla. Dar a făcut-o.”

femeile americane domină în mod obișnuit gimnastica Internațională acum. Aurul all-around al lui Simone Biles la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016 a fost al patrulea câștigat direct de un American, iar ea a extins seria de titluri feminine din SUA la Campionatele Mondiale la șapte în 2019, câștigând al cincilea titlu mondial. În aceeași întâlnire, Biles a devenit lider în medaliile câștigate la Campionatele Mondiale prin câștigarea celei de-a 25-a., Dar acest tip de succes a fost rar când Retton concura: singurul American care a câștigat o medalie la nivel mondial a fost argintul lui Cathy Rigby pe bârna de echilibru la Campionatele Mondiale din 1970.în timpul Jocurilor Olimpice de vară din 1984 din Los Angeles, Mary Lou Retton concurează pe fasciculul de echilibru în timpul Jocurilor Olimpice de vară din 1984 din Los Angeles.

(Steve Powell/Getty Images)

Retton, 52 de ani, avea o mare energie, dar nu avea finețe., Dându-și seama că nu a putut îmbunătăți mult în cazul în care ea a fost, ea sa mutat în Texas pentru a instrui la ferma de antrenor Bela Karolyi, care a antrenat 1976 all-in jurul medaliata cu aur Nadia Comăneci înainte de a dezertat în Statele Unite ale Americii din România. Era un supraveghetor, uneori spunându-i lui Retton: „ești nebun. Capul tău e plin de pietre. Nu ar trebui să faci gimnastică. Ar trebui să plantezi flori.”Dar el a ajutat-o să-și perfecționeze forma și să se îmbunătățească în fiecare eveniment. „Dacă aș fi rămas în Virginia de Vest, s-ar putea să fi făcut încă echipa olimpică și, eventual, să fi avut șansa unei medalii într-una din finalele evenimentului., Și oamenii ar fi spus, Ei bine, ea a făcut destul de bine — pentru ea. Și m-aș fi gândit întotdeauna, ce se întâmplă dacă”, a spus ea în cartea ei.

publicitate

ea a izbucnit pe scena de a câștiga Cupa americană în 1983 ca un substitut pentru coechipierul rănit Dianne Durham și a urmat prin câștigarea prestigioasei Cupa Chunichi și naționalele SUA. Dar toată munca ei era în pericol când și-a rănit genunchiul înainte de jocuri și a avut nevoie de intervenție chirurgicală. „Am făcut aproximativ trei luni de reabilitare în două săptămâni”, a scris ea.,principalul ei rival la all-around gold a fost Ecaterina Szabo a României, iar decizia a fost luată la ultimele două evenimente de la Pauley Pavilion. Szabo a primit un 9.9 (pe o scară de 10.0) pentru bolta ei; trecerile înalte ale lui Retton au ajutat-o să câștige un exercițiu de 10 pe podea. Szabo condus de .05 în timp ce a jucat pe barele neuniforme, dar un pas mare pe aterizarea ei a lăsat-o cu un scor de 9.9. Retton avea nevoie de 9.95 pentru a lega și 10.0 pentru a câștiga — și nu numai că a obținut un scor perfect pe primul ei seif, dar a obținut perfecțiunea și la a doua încercare., „Acesta este momentul în care am lucrat nouă ani”, și-a amintit ea gândindu-se în timp ce steagul American s-a ridicat în onoarea ei la ceremonia de medalie.

Retton a concurat încă o dată, la Cupa Americană din 1985, și a câștigat pentru a treia oară consecutiv. Sa retras în 1986, locul ei în istorie și în inima fanilor sportului intact.