Faul osobisty (koszykówka)

oficjalny strzelec zapisuje faul w dwóch liczbach faulów na tablicy wyników:

• jako faul gracza przeciwko graczowi, który obraził się podczas gry. Gracz, który zgromadzi zbyt wiele faulów, zostanie faulowany(patrz poniżej).
  • jako faul drużyny przeciwko drużynie obrażonego zawodnika w bieżącej kwarcie lub połowie. Drużyna, która zgromadzi zbyt wiele fauli w tym okresie, wchodzi w sytuację karną i umieszcza drugą drużynę w ” bonusie.,”W koszykówce uniwersyteckiej mężczyzn (ale nie Kobiet) kolejna, większa liczba faulów drużyny daje drugiej drużynie” podwójną premię ” w odniesieniu do liczby rzutów wolnych. (Zobacz artykuł o rzutach wolnych.)

za faul popełniony przez obronę (oraz za faul luźny, gdy żadna z drużyn nie jest w posiadaniu piłki), jeśli drużyna, która popełniła faul, znajduje się w sytuacji karnej lub zawodnik faulowany był w trakcie strzelania, zawodnik faulowany otrzymuje rzuty wolne., W przeciwnym razie, w przypadku ofensywnych faulów, drużyna faulowanego gracza otrzymuje prawo posiadania piłki do podania piłki z punktu out-of-bounds najbliższego faulowi. Zegar jest resetowany.

w niektórych regulaminach, takich jak FIBA, faul techniczny jest wliczany do liczby faulów gracza.

Jeśli mecz zakończy się dogrywką, liczba faulów nie jest resetowana, ale kontynuowana tak, jakby dogrywka była kontynuacją ostatniego okresu regulaminowego. NBA i WNBA są wyjątkami, ponieważ każda dogrywka ma własną liczbę faulów drużyny.,

rzuty wolne plus posiadanie

NBA przyznaje faulowanemu zawodnikowi rzuty wolne, a następnie posiadanie piłki w następujących przypadkach:

• rażący faul.
  • Defensywny faul, gdy nosiciel piłki znajduje się w przedniej części boiska z „czystą ścieżką” do kosza (brak obrońcy między nosicielem piłki a koszem).
  • faul „z dala od piłki” w ostatnich dwóch minutach gry.,

StrategyEdit

Odtwórz media

Sam Van Rossom strzela dwoma punktami i jest faulowany podczas tej samej gry.

fani i komentatorzy często mówią o „dobrym faulu”, gdy faulowany zawodnik w przeciwnym razie zrobiłby pewny kosz. Faulując gracza i uniemożliwiając łatwe dwa punkty, obrońca zmusza ofensywnego gracza do „zdobycia” dwóch punktów z linii rzutów wolnych., Jeśli jednak faul nie uniemożliwia zdobycia bramki, kosz jest liczony, a faulowany gracz otrzymuje dodatkowy rzut wolny.

Po tym, jak faulowany zawodnik strzela z rzutów wolnych, drużyna, która była na obronie, prawdopodobnie uzyska piłkę. Jest to Nagroda, jeśli ostatni rzut wolny został wykonany. Nawet jeśli zostanie pominięty, gracze defensywni mogą zająć lepsze pozycje po stronie pasa, aby uzyskać odbicie.,

pod koniec gry drużyna, która przegrywa, może celowo faulować ofensywnych graczy, aby zatrzymać zegar i odzyskać posiadanie piłki, z nadzieją, że gracz przegapi swoje rzuty wolne. Trenerzy uczą się procentów rzutów wolnych, aby obrona faulowała przewoźnika piłki, który jest słaby w strzelaniu z rzutów wolnych. Strategia „Hack-a-Shaq” była słynnie praktykowana przeciwko Shaquille 'owi o' Nealowi ze względu na jego słaby procent. Obrona nie może faulować swojego wyboru spośród pięciu ofensywnych graczy, ponieważ faul „z dala od piłki”powoduje rzuty wolne plus posiadanie., Użycie celowych faulów do przedłużenia gry jest unikalne dla koszykówki; większość innych sportów uważa takie manewry za formę niesportowego zachowania i nakładają sztywniejsze kary na zespoły, które próbują ich (zobacz profesjonalny faul i nieuczciwy czyn w kodach piłkarskich).

faul aby dać

pod koniec gry drużyna mogła popełnić tak mało faulów, że może popełnić jeden lub więcej faulów bez umieszczania przeciwnika w bonusie. Mówi się, że zespół ma jeden lub więcej faulów do oddania. Gracz, który nie jest bliski faulowania, może faulować przeciwnika bezkarnie, aby zapobiec prawdopodobnemu punktowi.,

aby uniknąć tanich faulów, Zasady NBA przewidują, że drugi faul w ostatnich dwóch minutach połowy stawia faulowaną drużynę w bonusie (umożliwiając rzuty wolne) niezależnie od liczby faulów drużyny.

Faulowaniedytuj

gracz, który popełni pięć fauli osobistych w ciągu 40 minut gry lub sześć w 48 minut gry, fauluje i jest zdyskwalifikowany do końca gry. Gracz w ciągu jednej lub dwóch faulów faulujących jest w ” faulowych tarapatach.,”Gracze, którzy wykoleją nie są wyrzucani i mogą pozostać na ławce do końca gry. Faulowanie z gry nie jest postępowaniem dyscyplinarnym.

w NCAA i FIBA, jeśli drużyna zostanie zmniejszona poniżej pięciu graczy przez faulowanie, kontuzję lub wyrzucenie, gra trwa. Drużyna zostaje uznana za przegraną, jeśli zostanie zredukowana do jednego gracza.

, Z 13: 39 pozostały w drugiej połowie, doszło do bójki z udziałem graczy z Minnesoty w grze i graczy z Alabamy na ławce. Cała ławka Alabamy została wyrzucona, pozostawiając Crimson Tide z tylko pięcioma aktywnymi graczami. Dazon Ingram z Alabamy faulował na 11: 37, A John Petty opuścił mecz ze skręconą kostką, zmuszając Tide do rozegrania finałowego 10: 41 z trzema zawodnikami.

w NBA i WNBA drużyny nie mogą być zmniejszane poniżej pięciu zawodników. Sytuacja karna za faul zawodnika występuje, gdy pozostało tylko pięciu uprawnionych graczy., Jeśli jest tylko pięciu graczy, gracz, który fauluje, zostaje w grze. Jeśli inny z pięciu graczy zostanie wyrzucony lub kontuzjowany, ostatni gracz, który fauluje, wraca do gry. Zgodnie z regułą faul zawodnika, każda sytuacja skutkuje faulem technicznym, przy czym drużyna bez obrażeń strzela jednym faulem technicznym z rzutu wolnego. Jeśli gracz popełni kolejny faul, przeciwnik otrzyma jeden dodatkowy rzut wolny w tej samej sytuacji, oprócz wszystkich przyznanych rzutów wolnych, w tym ofensywnych faulów, które zwykle nie są oceniane rzutami wolnymi., Każda taka sytuacja zostanie zaliczona jako niesportowy faul techniczny. Te faule techniczne nie są za niesportowe zachowanie, więc nie powodują wyrzutów z gry.

ta zasada pozwoliła Donowi Ottenowi ustanowić rekord NBA pod względem fauli osobistych w meczu sezonu regularnego. 24 listopada 1949 w meczu przeciwko Sheboygan Red Skins zaliczył osiem faulów podczas gry w Trójmieście Blackhawks (obecnie Atlanta Hawks). Zasada ta została również zastosowana w meczu pomiędzy Los Angeles Lakers i Cleveland Cavaliers 5 lutego 2014., Z powodu kontuzji Lakers, gdy faulował Robert Sacre, pozostał w grze.

w autoryzowanych przez FIBA zawodach 3×3 half-court gracze nie mogą faulować, ponieważ liczba faulów osobistych jest przechowywana tylko na podstawie drużyny, a nie indywidualnie. Jednak niesportowe i dyskwalifikujące faule (równoważne rażącym faulom większości zestawów reguł północnoamerykańskich) są oceniane indywidualnie, a gracz, który popełni dwa niesportowe faule lub jeden faul dyskwalifikujący, jest usuwany z gry.,

w NBA faule dyskwalifikujące to dwa faule techniczne lub jeden rażący 2 (niepotrzebny i nadmierny kontakt). Zawodnicy z ławki oraz kadra podlegają kumulacji faulów technicznych drużyny. Kadra trenerska również podlega wyrzuceniu z gry. Wyrzucony personel może również ponieść grzywny.