Rezultatele cursei Coca-Cola 600

#2-Brad Keselowski a câștigat cursa Coca-Cola 600 NASCAR Cup Series la Charlotte Motor Speedway. Victoria este 1st a anului, a 2-a victorie la Charlotte și a 31-a victorie în carieră.
# 9-Elliott terminat 2 urmat de # 12-Blaney, # 18-Busch, #4-Harvick, # 19-Truex, Jr., pole winner #1-Busch, #8-Reddick, #95-Bell, și #17-Buescher.
#48-Jimmie Johnson a terminat inițial pe locul doi, dar mașina sa nu a reușit inspecția post-cursă. A fost descalificat și sa mutat pe locul 40.,
# 9-Elliott a fost de croazieră pentru a câștiga atunci când precauție a ieșit cu două ture rămase pentru o rotire de # 24-Byron. Elliott și câțiva șoferi au rămas în timp ce Keselowski, Johnson și alții au rămas afară.
la prima încercare de prelungiri NASCAR, Keselowski a avut loc conducerea pentru ultimele două ture și Elliott ar putea obține doar înapoi până la locul 3.
Etapa 1 & 2 au fost câștigate de #88-Bowman. Etapa 3 a fost câștigată de # 22-Logano.
au fost 20 de schimbări de plumb între 11 șoferi și 8 avertismente pentru 52 de ture de steag galben.
Cursa a fost oprită în turul 50 pentru ploaie., A fost un steag roșu de puțin peste o oră pentru uscarea pistei.
viteza medie a cursei a fost: 135.024 mph.

Vezi detalii despre cursă la: rezultatele cursei, clasamentul punctelor piloților, clasamentul punctelor proprietarilor, raportul cumulat, raportul penalizărilor.

Mai multe informații sunt disponibile pe pagina cursei Coca-Cola 600.